Debata „Absolwent idealny - kto bliżej pracy?”

16 czerwca 2011 roku podczas I Targów Pracy ICT odbyła się debata „Absolwent idealny - kto bliżej pracy?”.

Uczestników spotkania przywitał dr Jerzy Paweł Nowacki, rektor Polsko- Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. -Od samego początku istnienia naszej uczelni, jej misją jest kształcenie absolwentów wartościowych dla gospodarki i polskiego rynku pracy. Bardzo się cieszę, że gościmy dzisiaj przedstawicieli pracodawców i wspólnie z Państwem zastanowimy się nad pożądanymi cechami absolwentów uczelni wyższych- powiedział dr Jerzy Paweł Nowacki.

Uczestnikami spotkania ze strony pracodawców byli m.in.: Arkadiusz Pierzchała, Bank Handlowy S.A. w Warszawie, Marcin Perkowski, Bank Handlowy S.A. w Warszawie, Roman Szczepanik, Wydawnictwo Ringier Axel Springer, Leszek Król, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Maciej Mierzejewski, Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Artur Thielmann, ATM S.A., Grzegorz Modlibowski, OPTINEO, Anna Karańska, Homo Homini Sp. z o. o., Joanna Kucharska, Sii Polska Sp. z o. o., Marta Szmit, Carrywater Consulting, Anna Zaniewska, Gemius S. A.

Absolwent idealny – wiemy kto znajdzie pracę

Wykazujący inicjatywę, gotowy do dalszej nauki, samodzielny oraz dobrze wychowany – tak pracodawcy opisują sylwetkę idealnego absolwenta uczelni wyższej w 2011 roku. Inne wymagania będą obowiązywały za pięć lat – wynika z debaty zorganizowanej w ramach projektu „Akademickie Mazowsze 2030”.

Wyniki debaty zaprzeczają stereotypowym opiniom na temat oczekiwań rynku pracy w stosunku do młodych, 25-letnich ludzi. Nie umiejętnościami zawodowymi czy specjalistyczną wiedzą absolwenci przekonują pracodawców, ale cechami osobowościowymi.

- Pracodawcy podkreślali, że nie jest dla nich tak istotne, co młodzi ludzie potrafią robić w pierwszym dniu swojej pracy. Dużo ważniejsze są dla nich cechy osobowościowe, w tym inicjatywa, gotowość do dalszej nauki i dobre wychowanie. – mówi dr Rafał Stefański, ekspert projektu „Akademickie Mazowsze 2030”.

Wyniki debaty „Absolwent idealny, kto bliżej pracy?”

Absolwent idealny 2011Absolwent idealny 2016
    • wykazujący inicjatywę
    • gotowy do dalszej nauki
    • samodzielny
    • dobrze wychowany
    • myślący
    • otwarty
    • odważny
    • posiadający wewnętrzną motywację i siłę
    • innowacyjny
    • elastyczny
    • posiadający wiedzę z różnych dziedzin
    • wychodzący poza schemat
    • asertywny
    • samodzielny
    • gotowy do dalszej nauki
    • szczery

Przedstawiciele firm podkreślali, że wiedzy specjalistycznej oni sami szybko i łatwo mogą nauczyć. Kluczowymi czynnikami są raczej cechy usposobienia, ponieważ to one promują lub nie absolwenta. Inicjatywa, gotowość do dalszej nauki oraz dobre wychowanie to cechy, które zdaniem pracodawców zapowiadają dobrego pracownika.